Kravat serüveni nasıl başladı? İnsanlar ilk kravatı ne zaman taktı? Türkiye'de kravat ne zaman kullanmaya başlandı? Kravat tarihi hakkında kısa bir bilgi...
 
Kravatın Tarihçesi:

Boyun bağı. Tüccarlar arasında “fatura” mânâsında kullanılır. Kelimenin aslı Fransızca cravate: Hırvat anlamında kullanılan croates veya cravates’den gelmektedir. Hırvatlar, boyunlarına uzun bez kurdelelar takarlardı. Bundan dolayı çeşitli kumaş ve derilerden yapılmış boyuna takılan ve kendine has bağlama şekli olan boyun bağlarına da “kravat” denmiştir. Memleketimizde ilk defa Tanzimattan sonra değişik tipte görülen kravat zamanla alışılmış ve erkek giyiminin bir parçası hâline gelmiştir. Fakat Anadolu’nun köylerinde, günümüzde bile kravat kullanmak âdet hâline gelmemiştir.

Kravat renk ve biçimleri ne anlama geliyor?

 


"Erkek Giyiminin Görsel Dili: Kravat'' isimli kitapçıkta (Mithat Selection), kravat kültürü hakkında geniş tarihi bilgiyer . Kravatın nasıl ve neden bir ‘görsel dil'' özelliği kazandığının kısa öyküsü. Kravatta deseninin, biçimin ve rengin kendine özgü bir dili olduğunu aslında hepsinin birşeyler ifade ettiği iddia ediliyor.

Çizgili kravat: Düzen ve tutuculuk. İngiliz ve Amerikalı orta üst sınıfda, çizginin yönleri mesaj vermek için kullanılır.

Kareli kravat: Masa örtüsü benzeri karelerden uzak durmak gerek. Iskoç (Tartan) desenli diyagonal kareli kravatları ise İskoç milliyetçileri, geleneksel kitleriyle kullandıklarında daha anlamlı olur. Kareli yünlü kravatlar ise bohem, sıradışı, ‘masa başı bağımlısı olmayan'' serbest bir düzen insanını düşündürür.

Noktalı kravat: Küçük noktalı veya minik daireli kravatlar Batı'ya vodvil sanatçılarının bir armağanı.

Çiçek desenli kravat: Sanayı Devrimi'nin tekstilde sağladığı teknik kolaylık ve çeşitliliğin tarihi ürünü. Bu desen biçimini çizen kravat tasarımcısı, yaratıcılıkta sınır tanımıyor. Ciddi ve ağır desenli kravatlardan, 1960-70'lerde moda olan hippy kravatlarına kadar çok çeşitli desenler kullanıldı, kullanılıyor.

İşte renkler ve anlamları...

Mavi: Sakinleştirici, dürüstlük ve huzur simgesi
 
Kırmızı: Aşk, hiddet, cesaret, gözüpeklik

Turuncu: Budizmin evrensel rengi. Ama Batı için popüler değil.

Siyah: Batılı ülkelerde çok yaygın olan cenaze levazımatçısı, matem, aşırı ciddiyet rengi.

Gri: Belirsizlik, kararsızlık rengi. Ancak ciddiyet de ifade eder.

Sarı: Neşe, umut, gençlik ve reklam simgesi.

Yeşil: Ancak ceket ve gömlek rengiyle uyum sağlarsa ‘çevreci'' bir anlama gelebilir.

Türkiye’de kravat

Osmanlı İmparatorluğu içinde kravat takan ilk padişah Sultan Abdülmecid olarak biliniyor. Batılılaşma harektleri etkisinde öncelikle aydınlar arasında kendine yer bulan kravat, padişahın da tercih doğrultusunda devlet dairelerine girmiş oldu.

Cumhuriyetin ilanı ve kılık kıyafet devriminin etkisiyle önce kentlerde ardından kasabalarda yaygınlaşan kravat kullanımı, bir süre sonra halk arasında popülaritesini yitirde ve ‘özel günlerin sembolü’ olarak gardroplara kaldırıldı. Sanayileşme ve kentleşmeyle birlikte gardroplardan çıkartılan kravatlar iş yaşamının kıyafet unsrlarından biri olarak günlük hayatımıza girerken, devlet geleneğinde etkisini hep sürdürdü. Bugün, devlet memurları, lise öğrencileri ve iş dünyası için olmazsa olmaz bir zorunluluğa dönüşmüş gibi görünüyor.


Paylas